Ogólne osłabienie organizmy, senność i brak koncentracji, to główne skutki upałów. Stan organizmu w przypadku gorąca zależny jest od temperatury oraz wilgotności otoczenia. Temperatura 22 T-C nie stanowi znaczącego zagrożenia. Jeśli temperatura otoczenia przekroczy 26 T-C tolerujemy ją tylko w przypadku wilgotności wynoszącej do 80%.
Przy dużych wahaniach temperatury duże zagrożenie stwarza angina. Pierwszym objawem anginy są dreszcze i wysoka gorączka. Następnie występują bóle gardła. Niewyleczona angina może doprowadzić m.in. do zapalenia stawów, zapalenia nerek czy utraty słuchu.
Jak sobie radzić z upałami? Przede wszystkim jeżeli nie musimy to nie należy wychodzić na zewnątrz w dni bardzo gorące. Pomagają kompresy z zimnej wody. Bardzo ważne jest przyjmowanie płynów, najlepiej wody niegazowanej. Kawa nie jest zalecana ponieważ odwadnia organizm i jest tak naprawdę środkiem tymczasowym. Pracodawca powinien zapewnić odpowiednie warunki w biurze. Wiatrak lub klimatyzacja.
Alergie są wywoływane poprzez pewną dysfunkcję układu odpornościowego na dane alergeny. Alergeny to substancje, na które organizm może nie być uodporniony.
Najczęściej spotykane alergeny:
- roztocza kurzu domowego
- pyłki roślin
- sierść zwierząt
- zarodniki pleśni
- pierze
- wełna
- pyły w miejscu pracy.
Leczenie alergii jest leczeniem przewlekłym i bardzo ważne jest to, aby poznać chorobę Dzięki obserwacjom specjalistów jesteśmy w stanie ograniczyć niepożądane skutki choroby.