Opublikowano

Wymagania stawiane solariom

Solarium - Tanning bedWymagania, jakie powinniście stawiać solariom:

  1. Wymagaj od obsługi solarium wiedzy i kompetencji, obsługa solarium powinna udzielić ci wyczerpujących informacji nt. Twojego fototypu, zalecanego czasu opalania, często-tliwości opalania, kosmetyków do opalania i po opalaniu.
  2. Pomieszczenie powinno być miłe, czyste, stwarzać atmosferę doskonałą do relaksu.
  3. W solarium musi być dostępna woda mineralna do picia (kubeczki najlepiej jednoraz-owe).
  4. Musisz mieć pewność, że sprzęt opalający jest bezpieczny i sprawny. Pytaj o lampy, czy są nowe? Maksymalny czas pracy lamp to 1000 godz., na twoje życzenie obsługa solarium powinna pokazać ci licznik, na którym można odczytać czas pracy lamp. Pamiętajcie, że większość nowych lamp przez pierwsze 80 godz. pracy opala zbyt mocno. Dlatego czas opalania należy zmniejszyć. Personel powinien informować o tym fakcie i zalecać skrócenie czasu opalania.
  5. Wybieraj tylko takie solaria, w których opalacze twarzy można całkowicie wyłączyć (dla wrażliwej i normalnej cery max. czas opalania twarzy to 5 min).

Kosmetyki do solerium

I jeszcze troszkę o kosmetykach do solarium. Nowoczesne salony solaryjne proponują klientom duży wybór kosmetyków do opalania w solarium. Kosmetyki te zwykle nie zawierają filtrów UV (nie nadają się więc do stosowania na plaży). Większość preparatów to emulsje, żele lub kremy zawierające składniki pielęgnujące skórę w czasie i po opalaniu w solarium. Wygodne są również preparaty w sprayu lub w ampułkach. Firmy produkujące kosmetyki do solarium wprowadziły podział tych preparatów na fazy. Zwykle są to cztery fazy.

Stopień I – kosmetyki zalecane dla osób jeszcze nie opalonych, zaczynających dopiero sesje opalające, preparaty te oprócz nawilżania i odżywiania skóry mają za zadanie przyspieszanie uzyskania opalenizny, niektóre z kosmetyków tej fazy zawierają samoopalacz, dostępne są kosmetyki do ciała i do twarzy.
Stopień II – kosmetyki dla osób już opalonych, w tych zestawach znajdziecie kosmetyki ułatwiające opalanie, odżywiające i nawilżające skórę oraz utrwalające opaleniznę, również jest podział na kosmetyki do ciała i twarzy, niektóre kosmetyki ułatwiające opaleniznę zawierają czynnik tingle. Czynnik ten sprawia, że naczyńka krwionośne rozszerzają się, krew krąży w skórze szybciej, skóra jest zaróżowiona i ciepła, a opalenizna szybciej powstaje. Tego typu kosmetyków nie mogą używać osoby o skłonności do rozszerzania naczynek i o wrażliwej skórze.
Stopień III – to kosmetyki przeznaczone dla osób mocno opalonych, które chcą przełamać barierę opalania, nie wolno stosować tych kosmetyków na początku sesji opalających, dla skóry jeszcze nie opalonej.
Stopień IV – w tej grupie znajdziecie kosmetyki utrwalające opaleniznę, balsamy, kremy, żele po opalaniu. Takie kosmetyki koniecznie powinny być używane, ponieważ skóra po opalaniu często wysusza się i bardzo potrzebuje takich odżywek. Dobrze nawilżona skóra dłużej zachowa ładną (co nie znaczy mocną!) Opaleniznę.

Lato zbliża się coraz szybciej – wszystkim miłośniczkom słońca i solarium życzę bezpiecznego i rozsądnego opalania. Wszystkie chcemy być piękne, mieć ładną, zdrową skórę i sportową sylwetkę. Pamiętajcie o tym, że aby skóra była zdrowa i ładna nie wolno przemęczać jej nadmierną dawką promieni UV.