Opublikowano

Czas na nogi

nogiMedycyna jest pomocna i decyduje o jakości naszego życia. Większość z nas omija lekarzy, ale gdy pojawiają się problemy mimo wszystko korzystamy z pomocy medyków. Internista mierzy nam ciśnienie, osłuchuje nas i wypisuje skierowania na podstawowe badania medyczne. Okulista troszczy się o nasz wzrok, kardiolog dba o serca, a ortopeda ma baczenie na nasze narządy ruchu, czyli nogi, dzięki którym możemy przemieszczać się bez problemów.

Artroskopia jest techniką minimalnie inwazyjną, pozwala na diagnozowanie oraz operowanie. Dzięki niej niejeden człowiek może spokojnie się przemieszczać, dlatego polecamy każdemu taką metodę operowania. Jest ona coraz częściej stosowana w Polsce.

Niewygodne buty lub czynniki genetyczne sprawiają, że coraz więcej osób, szczególnie pań, cierpi na haluksy. Te szpecące nogi narośle, rodzaj guzów na stopach, nie tylko szpecą, ale utrudniają chodzenie i bolą. Nie każda kobieta radzi sobie z haluksami. Gdy są one rozrośnięte to nie tylko brzydko wyglądają, ale mocno dokuczają. W takim przypadku niezbędna jest operacja. Bolesna, ale skuteczna. Po niej chodzenie znów staje się przyjemnością. Z tego powodu polecamy wykonanie takiej operacji i unikanie cierpienia. Bez operacji byłoby znacznie trudniej i ciężej. Jeśli nie ma kto zaopiekować się osobą po operacji, wówczas lepiej najpierw zoperować jedną stopę, a po pewnym czasie drugą. Operowanie obu stóp podczas jednego zabiegu skutkuje koniecznością leżenia i jest bardzo uciążliwe. Podsumowując, operowania haluksów nie należy się obawiać, lecz koniecznie trzeba je wykonać. Zatem zachęcamy do zoperowania haluksów i do troski o własne nogi. Przecież nogi, czyli nasze „wierne konie” pomagają nam skutecznie w życiu i dzięki nim możemy dobrze funkcjonować. Chodzenie to jedna z ważnych życiowych spraw.