Opublikowano

Zalecenia ogólne korzystania z solarium

Nie nadużywać opalania

solarium beauty salon sunbathing 1064815Oparzeń słonecznych czy w solarium trzeba unikać za wszelką cenę. Brzmi to logicznie, ale bardzo łatwo o tym zapomnieć. Gdy to się stanie twoja skóra będzie potrzebowała długiego czasu na regenerację. Pomijam już uczucie dyskomfortu. Wszelkie poparzenia czy w solarium czy na słońcu grożą poważnymi schorzeniami skóry, nadmierne opalanie może spowodować raka skóry (najgro-źniejsza forma to czerniak złośliwy).

Nie próbuj przez cały rok być tak brązowa jak to tylko możliwe. Nie powinnaś przekraczać maksymalnej dawki promieniowania UV w ciągu roku.

Bądź bardzo ostrożna przebywając na słońcu, szczególnie w górach i ciepłych krajach, także promienie odbite od wody, piasku, śniegu są niebezpieczne. Moc światła słonecznego jest trudna do zmierzenia i może zmieniać się gwałtownie. Pamiętaj, że promienie UV docierają nawet pod parasol plażowy.

W przypadku łóżka opalającego lub tuby zawsze przestrzegaj wskazówek udzielonych przez obsługę studia i stosuj odpowiednie dla twojej karnacji czasy naświetlania.

Na plaży próbuj opalać się powoli i sukcesywnie. Koniecznie używaj kremów ochronnych do opalania, w czasie pierwszych dni nie zostawaj zbyt długo na słońcu (najlepiej byłoby unikać plażowania w godzinach 10:00 do 15:00).

Nadmiar promieniowania UV jest szkodliwy dla oczu. Kiedy opalasz się w solarium obowiązkowo zakładaj okulary ochronne, nie wystarczy zamknięcie powiek – promienie UV w nadmiarze mogą doprowadzić do poważnych chorób oczu, a nawet do utraty wzroku?

Radziłabym również na plaży w czasie opalania nakładać na powieki ochronne okularki (np. Łezki czy muszelki, które zakrywają tylko powiekę).
Dzieci nie powinny się opalać (uwaga młode mamy! Chrońcie swoje dzieci przed słońcem. Dzieci do trzeciego roku życia w ogóle nie powinny być opalane. Później z wielkim umiarem, zawsze z zastosowaniem wysokiej ochrony przeciwsłonecznej).

Nie wolno opalać dzieci w solarium!

Jeżeli zażywasz leki upewnij się u lekarza czy możesz się opalać. Wiele leków ma działanie światło- uczulające! Przez nieuwagę i beztroskę możesz nabawić się problemów ze skórą – zaczynając od niegroźnej, przemijającej pokrzywki poprzez przebarwienia i odbarwienia skóry, a na poważnych kłopotach ze skórą kończąc.
Uważajcie dziewczyny zażywające doustne środki antykoncepcyjne – wiele z tych leków może uwrażliwić skórę na promienie UV.
Jeżeli miałaś problemy ze skórą lub jesteś uczulona na różne specyfiki koniecznie poradź się lekarza czy możesz się opalać.

Do opalania w solarium stosuj specjalne kosmetyki , które pielęgnują skórę i ułatwiają opalanie, po opalaniu również powinnaś stosować specjalne balsamy.
Do opalania na słońcu nie wolno używać kosmetyków przeznaczonych do solarium. I odwrotnie – kosmetyki z filtrami przeciwsłonecznymi nie mogą być stosowane w solarium
Jeżeli masz dużo znamion, pieprzyków to również nie powinnaś wystawiać się na intensywne działanie promieni UV, uwaga pieguski wasza skóra jest szczególnie wrażliwa na promienie UV.
Jedna sesja opalania może trwać max. 10 dni. Nie wolno opalać się codziennie. Znam takie osoby, które w solarium opalają się codziennie, a latem każdy słoneczny dzień wykorzystują na pogłębianie opalenizny. Znam też takie osoby, które opalają się w solarium dwa razy dziennie! Zgroza! Czy potraficie wyobrazić sobie jak wygląda skóra takich osób!? Przesuszenie, przebarwienia, rozszerzone naczyńka, przedwczesne zmarszczki oto obraz skóry zmęczonej nadmierną ekspozycją na UV.
Między seansami trzeba robić przerwy. Dla skóry wrażliwej co najmniej dwudniowe odstępy, dla karnacji ciemniejszych można opalać się co drugi dzień. Czyli w jednej sesji będzie 3 do 5 seansów. Po trzeciej wizycie w solarium na pewno będzie już widać efekt. Nie będzie to jeszcze opalenizna bardzo widoczna, ale skóra nabierze już ładnego kolorytu. Sesje 10 dniowe nie mogą być powtarzane bez przerwy. Powinnyście robić przerwy w regularnym chodzeniu do solarium. Dla podtrzymania ładnego koloru skóry wystarczy jeden seans w tygodniu (a dla wrażliwej skóry raz na 10 – 14 dni). Łączny czas opalania w solarium (do tego trzeba doliczyć także opalanie na plaży)w ciągu roku nie powinien przekraczać 10 godzin.
Co jakiś czas pozwól skórze zupełnie odpocząć od opalania.

Po każdym seansie w solarium trzeba koniecznie dobrze odżywić i nawilżyć skórę: pomocna będzie intensywnie nawilżająca maseczka oraz dobry balsam do ciała
Chroń włosy. Promienie UV niszczą włosy. Najlepszym wyjściem byłoby stosowanie specjalnych kosmetyków ochronnych na włosy, coraz więcej firm produkujących kosmetyki do włosów ma w swojej ofercie preparaty ochronne, przeciw promieniom UV, świetnie sprawdzi się tu również krem karite ( np. firmy Argiletz), jeśli nie chcesz nakładać kosmetyków na włosy na czas opalania to pamiętaj chociaż o zabieraniu ze sobą chustki na głowę. Również przed słońcem trzeba chronić włosy. Wiele z was zauważa jak bardzo włosy są przesuszone po upalnym lecie.
Pamiętaj koniecznie o zdjęciu biżuterii, zegarka.
Przed opalaniem nie używaj perfum ani dezodorantu Skóra powinna być czysta.

Przeciwwskazania

  • Masz bardzo jasną karnację (fototyp I)
  • Masz uczulenie na słońce
  • Chorujesz na serce, nerki lub tarczycę, epilepsję (inne poważne choroby przewlekłe)
  • Cierpisz na bielactwo skóry
  • Przebyłaś niedawno operację i jesteś w okresie rekonwalescencji
  • Zażywasz leki światłouczulające (antykoncepcyjne, antydepresyjne, przeciwgrzybicze, z wyciągiem z dziurawca)
  • Masz miesiączkę
  • Jesteś w ciąży lub niedawno urodziłaś dziecko
  • Masz liczne przebarwienia i znamiona
  • Masz rozszerzone naczyńka na twarzy lub ciele
  • Używasz kosmetyków z retinolem, z kwasami AHA, szamponu z dziegciem
Zioła
  • Ziele dziurawca
  • Psoraleny – substancje występujące w niektórych roślinach
Niektóre słodziki
  • Cyklamat
Barwniki chemiczne
  • Chinony, Eozyna, Błękit metylenowy, Róż bengalski
Leki
  • Leki z grupy barbituranów i sulfonamidów
  • Niesteroidowe środki przeciwzapalne (przeciwbólowe, przeciwreumatyczne)
  • Środki moczopędne
  • Tabletki na serce
  • Antybiotyki (tetracykliny)
  • Niektóre środki przeciwdepresyjne, uspokajające
  • Niektóre leki przeciwcukrzycowe
  • Leki hormonalne np. tabletki antykoncepcyjne
  • Fenotiazyny (środki przeciwwymiotne)
  • Niektóre środki przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze, pochodne kwasu benzoesowego
  • Pochodne retinoidów zawarte w maściach i lekach doustnych np. Roaccutane, Differin
Kosmetyki
  • Dezodoranty i środki przeciwbakteryjne w mydłach
  • Niektóre substancje zapachowe (piżmo, olejek lawendowy, cedrowy, waniliowy, sandałowy i bergamotowy)
  • Retinoidy (kwas retinowy i jego pochodne, retinol, wyjątkiem jest retinaldehyd, który nie uwrażliwia skóry na światło słoneczne), kwasy hydroksylowe (AHA, BHA)
Środki promienioochronne
  • Benzofenony, Pochodne kwasu cynamonowego, Oxybenzon, Kwas paraaminobenzoesowy (PABA), Estry PABA
Zakres długości fal 280-320 nm Zakres długości fal 320-400 nm
Najsilniejsze w godzinach od 10 rano do 3 po południu, w okresie letnim jego natężenie jest najwyższe. Jego natężenie jest takie samo przez cały dzień, od wschodu do zachodu słońca., niezależnie od pogody oraz pory roku czyli zimą jest równie intensywne jak latem.
Stanowi 5 % całego promieniowania UV docierającego do Ziemi. Stanowi 95 % całego promieniowania UV docierającego do Ziemi.
Jest ono filtrowane przez chmury i szyby okienne lub samochodowe, tak więc w pochmurne dni oraz podczas pobytu w pomieszczeniach lub samochodzie dociera do nas mniejsza dawka promieni UVB. Nie zatrzymują go ani chmury, szyby okienne czy samochodowe czyli nawet siedząc w samochodzie lub w nasłonecznionym pokoju, bądź w pochmurny dzień latem czy zimą jesteśmy poddani działaniu takiej samej dawki promieni UVA.
Ponieważ są to promienie o krótszej długości nie wnikają głęboko w skórę, głównie do poziomu naskórka. Jako promienie o dłuższym zasięgu penetrują skórę bardzo głęboko, aż do poziomu skóry właściwej.
To ono jest odpowiedzialne za rumień posłoneczny i poparzenia skóry, gdyż mimo krótszej długości promienie te posiadają wyższą energię w porównaniu z promieniami UVA. Tak więc niekorzystne efekty działania promieni UVB są widoczne w krótkim czasie. Nie wywołuje rumienia. Efekty jego niekorzystnego działania są zauważalne po latach, gdyż jego dawki kumulują się dając o sobie znać w przyszłości np. w postaci zniszczonej, pokrytej licznymi zmarszczkami skóry lub zmianami nowotworowymi.
Powoduje obniżenie odporności immunologicznej organizmu, przez co także przyczynia się do zmian nowotworowych, nie tylko skóry, ale także innych organów. W dużej mierze przyczynia się do zmian nowotworowych skóry czyli powszechnie zwanego „raka skóry”.
Może być jednym z powodów zaćmy – choroby oczu. Przyczynia się do pojawiania się reakcji fotouczulających.
Jest główną przyczyną fotostarzenia się skóry.